Biliśmy rekord !

Publiczna Szkoła w Sokole, środową (16 października) akcją wpisała się w obchodzony pierwszy raz Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca ustanowiony przez Europejską Radę Resuscytacji. W akcji wzięło udział blisko 70 uczniów ze wszystkich klas, które przez 30 minut ćwiczyły oddechy ratunkowe i uciski klatki piersiowej. Obserwatorami byli nauczyciele, personel szkolny i kilku rodziców. W czasie przeprowadzonych zajęć uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem Krzysztofa Szostaka przedstawili lekcję udzielania pierwszej pomocy. Został upozorowany wypadek na rowerze, by w sposób bardzo obrazowy przedstawić uczniom kolejne etapy udzielania pomocy. Podczas tej lekcji uczniowie poznawali jak zadbać o własne bezpieczeństwo, sprawdzić przytomność poszkodowanego, wezwać pomoc, sprawdzić oddech poszkodowanego, ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, wykonać oddechy ratownicze, uciskać klatkę piersiową. podsumowaniem był film utrwalający omawiane zachowania. Szkoła Podstawowa w Sokole od lat bierze udział w Programie Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować” prowadzonym w placówkach oświatowych przez Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy.  Wszystkie dzieci mają możliwość uczyć się na lekcjach wychowania fizycznego jak udzielać pierwszej pomocy. Do ćwiczeń wykorzystujemy 5 fantomów otrzymanych z Fundacji WOŚP.  Przystąpiliśmy do tej akcji ze świadomością tego, że z pierwszą pomocą trzeba zapoznawać dzieci już od najmłodszych lat. W naszej szkole temat udzielania pierwszej pomocy nie jest nikomu obcy. Ogólnopolskim organizatorem akcji była   Polska Rada Resuscytacji oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Cieszymy się bardzo, że nasza skromna i nieduża szkoła wzięła udział w biciu rekordu z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej zorganizowanego w tym dniu przez WOŚP.