Wycieczka do Muzeum Henryka Sienkiewicza

12 października 2016 r. odbyła się wycieczka szkolna  do Woli Okrzejskiej, zainicjowana w związku z obchodzonymi uroczystościami Roku Sienkiewicza. W tamtejszym dworku urodził się bowiem Nasz wielki pisarz – Henryk Sienkiewicz, w którym mieści się obecnie muzeum. Uczniowie zwiedzili  dworek a w nim: obejrzeli bogaty zbiór fotografii rodzinnych, kolekcję osobistych pamiątek po pisarzu jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza. Ponadto obejrzeli imponujący zbiór rekwizytów z ekranizacji dzieł Noblisty, jak również kolekcję XIX-wiecznych mebli. Po obejrzeniu  wszystkich ekspozycji muzealnych ukazujących tradycje rodzinne, związki Henryka Sienkiewicza z Lubelszczyzną oraz licznych dzieł malarskich, udaliśmy się do parku. Pomimo  opadów deszczu uczniowie byli zachwyceni urokami parku jak i najbliższym otoczeniem dworku. Szczególną  uwagę zwrócili na  wykonane z drewna postacie z powieści Henryka Sienkiewicza m.in. Janko Muzykanta, Helenę, Pana Wołodyjowskiego w habicie oraz popularnego Zagłobę. Następnie udali się do Okrzei, gdzie weszli na kopiec ręcznie usypany przez społeczeństwo polskie w latach 1932 – 1938  ku pamięci pisarza. Na szczycie znajduje się popiersie Noblisty. Imponujący widok z kopca prezentuje daleki horyzont kraju lat dziecinnych Henryka Sienkiewicza, niejednokrotnie uwieczniany na kartach powieści pisarza. Bardzo zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę wrócili do szkoły.

dsc03593 dsc03596 dsc03606 dsc03608 dsc03612 dsc03616 dsc03617 dsc03619 dsc03628 dsc03630 dsc03631 dsc03639

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyjazdy i warszataty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.