Wycieczka do Dęblina i Kazimierza Dolnego

6 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Dęblina i Kazimierza Dolnego.  Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie  to największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym.  Jest wyrazem hołdu dla środowisk lotniczych i żołnierzy sił powietrznych. Najważniejszym eksponatem jest  sztandar –  relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej, zrekonstruowany domek pilota    z czasu Bitwy o Anglię, jak również archiwalia, umundurowanie i pamiątki nawiązujące do symboliki słynnego Dywizjonu 303 i innych eskadr kościuszkowskich. Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Atrakcją było  wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do samolotu Jak-40 i  jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6. Kolejny punkt wycieczki to zabytki przepięknego, renesansowego Kazimierza Dolnego – rynek, zamek, baszta i góra „Trzech krzyży”. O jego historii opowiedział nam kogucik, symbol tego miasteczka podczas przejażdżki ekobusikiem po urokliwych zakątkach Kazimierza Dolnego. Odwiedziliśmy „ścianę płaczu” – jeden z najpiękniejszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Dotarliśmy również do „wąwozu korzeniowego”, który wszystkich zachwycił. Jego niezwykłe ściany, wysokie na kilka metrów, strome i pionowe, pokryte korzeniami i pniami drzew przybierają tu niepowtarzalne formy smoków, węży czy maszkaronów. Kolejny punkt wycieczki  to rejs statkiem w okolice zamku w Janowcu. Podziwialiśmy piękne widoki i karmiliśmy czym się dało krzyczące nad naszymi głowami rybitwy. Grupa uczniów była bardzo zróżnicowana od zeróweczki do klasy szóstej, ale każdy znalazł coś dla siebie. Bardzo dzielni okazali się uczniowie z oddziału przedszkolnego, którzy zdobywali wszystkie punkty widokowe pokonując wiele schodów. Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu. (DW)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyjazdy i warszataty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.