Patriotyczny rajd rowerowy

18 czerwca uczniowie klas IV-VII wyruszyli na patriotyczny rajd rowerowy. Trasa rajdu liczyła około 30 km i przebiegała malowniczymi ścieżkami gminy Sobolew. Wzięło w nim udział 26 uczniów oraz 5 opiekunów. Przewodnikiem po okolicy został pan Adrian Pogorzelski, który w niezwykle interesujący sposób opowiadał uczestnikom o historii Sokoła, Przyłęka, Sobolewa i innych okolicznych miejscowości. Pierwszy przystanek miał miejsce w Kownacicy, gdzie kilkanaście lat temu odkryto ślady osady sprzed 4- 5 tysięcy lat ( m.in. krzemienne narzędzia codziennego użytku). Następnie uczestnicy zatrzymali się przy starym kościele w Sobolewie, tam usłyszeli historię ogromnego głazu z granitu.          W Krępie obejrzeli kopiec upamiętniający miejsce, w którym Tadeusz Kościuszko został ranny i dostał się do niewoli. Wysłuchali też ciekawostek dotyczących bitwy pod Maciejowicami. Kolejnym miejscem postoju był Pogorzelec, gdzie znajduje się cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Po przejechaniu kilku kilometrów uczniowie zawitali do Podzamcza. Tam po spacerze po parku należącym kiedyś do rodziny Zamoyskich mieli czas na upieczenie kiełbasek na ognisku oraz wzięli udział  grze terenowej „Poszukiwanie skarbu Kościuszki”. W drodze powrotnej zatrzymali się przy pamiątkowym drzewie, pod którym według tradycji odpoczywał Kościuszko. Ostatnim punktem programu były lody w lodziarni „Zielona budka” oraz zimne napoje w pizzerii „Daktyl” w Sobolewie. Piękna pogoda sprzyjała świetnej atmosferze. Uczestnicy poznali historię najbliższej okolicy- swojej małej Ojczyzny. (K.N)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcje społeczne, lekcje na szóstkę, Wyjazdy i warszataty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.