Dąb na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

21 listopada 2018 roku z udziałem całej szkolnej społeczności  na  skwerku przy szkole posadzony został Dąb Niepodległości – roślina trwała, o którą należy dbać, by silnie się zakorzeniła i przyniosła owoce. Akcja posadzenia dębu nawiązywała do wydarzeń z lat 1918-1928, kiedy to społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby, będące uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci. Drzewa te, stanowiące dziękczynne wotum naszych przodków za odzyskaną niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś jako blisko stuletni świadkowie ważnych dla naszego Narodu wydarzeń.  Wolności nie da się przecież odzyskać w jeden dzień. Żeby stworzyć trwały, mądry naród należy budować Wspólnotę.  Tak jak nasi przodkowie wybijali się na niepodległość i wykuwali granice, tak naszym obowiązkiem jest cierpliwe budowanie i konsekwentne dbanie o wielowiekową tradycję. Bo każde działanie, każda najdrobniejsza aktywność, nawet jeśli swym zasięgiem obejmuje jedną szkołę,  to element budowania nowej historii Polski. W ten sposób chcieliśmy upamiętnić ten szczególny jubileusz naszej Ojczyzny. Dąb został przekazany przez Nadleśnictwo Garwolin a aktu posadzenia dębu wspólnie dokonali nauczyciele i uczniowie. Niech w pamięci zapadną słowa z ceremonii  posadzenia Dębu Niepodległości; „Sadząc to drzewo ogarniamy wdzięczną pamięcią naszych przodków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości 100 lat temu. Życzymy też sobie, by nasze wolne państwo rozwijało się jak ten dąb: w państwo wielkie, potężne, majestatyczne i długowieczne, które skutecznie, z naszą pomocą, przeciwstawiać się będzie przeciwnościom losu”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcje społeczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.