Święto Niepodległości w naszej szkole

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju. Na prośbę ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” i wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” w piątek, 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11,tworzyliśmy piękną, patriotyczną wspólnotę, dając wyraz dumy z bycia Polakami.Zorganizowana została również uroczysta akademia upamiętniająca rocznicę odzyskania niepodległości. Program uroczystości patriotycznej, podkreślony piękną dekoracją przygotowała młodzież z klasy siódmej i ósmej pod kierunkiem nauczycieli; Katarzyny Napory i Janina Rudzkiej, a  oprawę muzyczną zapewnili uczniowie pod kierunkiem Krzysztofa Szostaka. Uczniowie wykazali się talentami aktorskimi, które pozwoliły wysnuć uczniom refleksję, że Ojczyznę należy szanować , kochać oraz dbać o Nią, budując trwałe więzi. Okupione krwią Polaków święto uczciliśmy w należyty sposób, zapalając znicz poległym żołnierzom i wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Specjalnym gościem podczas uroczystości była p. Monika Garnek – Owczarczyk – zastępca wójta Gminy Sobolew, która wręczyła dyplomy za Szkolny  Konkurs Poezji Patriotycznej oraz wygłosiła krótkie przemówienie, w którym mówiła o szacunku dla historii minionych pokoleń, podkreślając znaczenie Święta Niepodległości. Uroczystość zakończyła p. Longina Głowala – dyrektor szkoły, która podkreśliła patriotyczne znaczenie wypełniania codziennych obowiązków szkolnych i zaprosiła uczniów do włączenia się  w gminne obchody Święta Niepodległości w Gończycach. Prosiła także o wywieszenie  flag narodowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.Trud włożony w przygotowanie programu słowno-muzycznego  został wynagrodzony gromkimi brawami przez uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły zasiadających na widowni. 11 listopada delegacja złożona z uczniów klasy ósmej wraz z panią dyrektor Longiną Głowalą i Janiną Rudzką wzięła udział w uroczystościach gminnych, które odbyły się w  Gończycach. Delegacja uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawianej w kościele parafialnym oraz złożyła kwiaty na grobach – pomnikach poległych w obronie Ojczyzny. Jak podkreśliła zastępca wójta Gminy Sobolew Monika Garnek – Owczarczyk dzieciom niełatwo jest zrozumieć takie pojęcia jak wojna czy niewola, ale właśnie poprzez udział w uroczystości możemy choć trochę przybliżyć im te zagadnienia oraz uczyć patriotyzmu i szacunku dla Ojczyzny. (J. R)