Wycieczka w Pieniny – 21-23.06.2021r.

W dniach 21- 23 czerwca uczniowie klas III- VIII byli na wycieczce w Pieninach. Przewodnikiem był pan Maciej Szajowski, który opowiadał o topografii, przyrodzie i historii tego pasma górskiego. Pierwszego dnia odwiedzili cerkiew p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaworkach, gdzie podziwiali przepiękny ikonostas z XVIII w. Następnie udali się na krótki spacer po uzdrowisku w Szczawnicy, gdzie mieli możliwość degustacji wód mineralnych. Kolejnym punktem programu był rezerwat przyrody Biała Woda. Tam na młodych turystów czekały piękne widoki i interesujące formy skalne Wieczorem udali się na nocleg do willi Kinga w Krościenku. Drugiego dnia uczniowie pojechali do Czorsztyna, gdzie spacerowali po koronie tamy. Przeszli szlakiem wiodącym na najwyższy szczyt Pienin Środkowych- Trzy Korony, który wznosi się 982 metry n.p.m.  W drodze powrotnej zajechali do zabytkowego kościoła w Dębnie- wpisanego na listę UNESCO  oraz kościoła św. Marcina w Grywałdzie. Wieczorem czekała jeszcze jedna atrakcja- występ muzyków z kapeli Jana Kubika. Pan Jan jest artystą wszechstronnym,  gra na skrzypcach, basach, trombicie. Podczas tego  spotkania chłopcy mieli możliwość nauczyć się podstaw polskiego tańca ludowego z okolic Podhala- zbójnickiego. Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Czorsztynie, tam odwiedzili bacówkę Pienińskiego Parku Narodowego, produkującą oscypki. Największą atrakcją tego dnia był spływ przełomem Dunajca. Płynie się wśród strzelistych klifów wapiennych i podziwia zapierające dech w piersiach formacje skalne Pienin. Przez dwie godziny flisacy  opowiadali o górach, tradycji flisackiej i zadawali zagadki. Spływ Dunajcem przez Pieniny to niezapomniane przeżycie. W późnych godzinach wieczornych uczniowie wrócili do domu. Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. (KN)