Mikołajki

Na tą datę czekają wszystkie dzieci na całym świecie, to dzień imienin Mikołaja. Wtedy to mężczyzna z siwą brodą, ubrany cały na czerwono, obdarowuje grzeczne dzieci prezentami, a niegrzeczne rózgami J Przemierza świat saniami, które ciągnie zaprzęg reniferów. Według różnych wersji mieszka w Laponii lub na biegunie północnym, w krainie wiecznych śniegów. Dzień Świętego Mikołaja  jest obchodzony u nas tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Biskupowi przypisywane są legendarne i dobre uczynki, między innymi ten, że rozdał cały majątek biednym.  Współczesny wizerunek Świętego Mikołaja –czerwony płaszcz i czapka- został  opracowany w 1930 roku i kojarzy nam się jako postać sympatycznego staruszka rozdającego prezenty w okresie świątecznym.  Również w  naszej szkole  w tym  uroczystym  czasie odwiedził dzieci Święty Mikołaj, który przyniósł prezenty dla grupy „ Sówek ‘’ z oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki zaśpiewały Mikołajowi  piosenkę i wyrecytowały wiersz w zamian za prezenty, które otrzymały. Było dużo radości w czasie wizyty Mikołaja jak również z otrzymanych podarunków. Dzieci również przygotowali  słodki upominek dla Mikołaja, własnoręcznie dekorowane pierniczki. Cały dzień był bardzo uroczysty, dzieci  zadowolone i z uśmiechem na twarzy przywitali swoich rodziców po skończonych zajęciach. (K. St)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Akcje społeczne, Uroczystości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.