Rajd rowerowy szlakiem historii lokalnej

17 września  uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w rajdzie rowerowym, jego głównym założeniem było propagowanie aktywnego wypoczynku, ruchu na świeżym powietrzu i turystyki blisko własnego miejsca zamieszkania- w myśl przysłowia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Przewodnikiem w tym dniu był pan Adrian Pogorzelski. O godzinie 8:45 rowerzyści wyruszyli spod szkoły, po przejechaniu kilku kilometrów zatrzymali się w  Korytnicy, gdzie odwiedzili Parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej. Mieli możliwość obejrzeć pamiątki związane z powstaniem parafii i kościoła oraz posłuchać informacji o dworach i pałacach znajdujących się kiedyś na tych terenach. Kolejnym punktem na trasie rajdu był pałac w Trojanowie pochodzący z XV wieku. W tym miejscu uczniowie z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali historii o dawnych właścicielach, podziwiali piękną architekturę pałacu i roztaczającego się wokół XIX- wiecznego ogrodu. Ruszyli w dalszą drogę, a po dojechaniu do Piotrówka zatrzymali się przy  pomniku poświęconym majorowi Marianowi Bernaciakowi ps. „Orlik”-  jednemu  z najwybitniejszych dowódców lubelskiego podziemia niepodległościowego. Po pokonaniu kolejnych kilku kilometrów uczniowie dotarli do Podebłocia. Podczas badań zlokalizowano tu ziemianki mieszkalne i  gospodarcze oraz znaleziono fragmenty naczyń glinianych i metalowych przedmiotów. Natrafiono też na trzy fragmenty tabliczek z wypalanej gliny, pokrytych zagadkowymi znakami pisma. Znaleziska te zostały wstępnie datowane na około połowę IX w. Są to  zabytki piśmiennictwa na ziemiach polskich. Uczniowie mogli wypocząć na łonie przyrody i zebrać siły na pokonanie kolejnych kilometrów. Pogoda sprzyjała, więc po rozpaleniu ogniska wszyscy posilili się pieczonymi kiełbaskami. Nadszedł czas powrotu, we wsi Kaleń Drugi pan Adrian opowiedział o znajdujących się tu pozostałościach po średniowiecznej osadzie w postaci wałów i fosy. Uczestnicy rajdu doświadczyli wielu przygód związanych z pokonaniem trasy, ale również mogli podziwiać piękne krajobrazy. Wszyscy bezpiecznie dotarli do domu. (KN)