Święto Odzyskania Niepodległości

6 listopada o godzinie 15.00 w świetlicy wiejskiej w Sokole odbyła się wieczornica poświęcona 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dyrektor szkoły pan Krzysztof Szostak powitał przybyłych gości: wójta gminy Sobolew pana Macieja Błachnio, księży z parafii Gończyce ks. Jana Spólnego i ks. Łukasza Rodzosia, a także licznie przybyłych mieszkańców, rodziców, nauczycieli, nauczycieli emerytów oraz uczniów. Uczniowie klas IV- VII przygotowali program artystyczny, którego hasło przewodnie brzmiało „Wolna- Niepodległa”. Podczas występów przypomniano historię czasów zaborów oraz odzyskania niepodległości w 1918 r. Uczniowie z klas I- III zaśpiewali piosenki o tematyce patriotycznej. Na tle pięknej dekoracji eksponującej flagę i wizerunek orła wybrzmiały wiersze wybitnych polskich poetów oraz  pieśni o walce, cierpieniu i niepodległości. Najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych uświetnili uroczystość odświętnym strojem, wpiętymi kotylionami oraz pięknymi biało- czerwonymi kwiatami. Podczas akademii widać było skupienie i wzruszenie na twarzach zebranych. Po części artystycznej pan dyrektor podkreślił jak ważna jest troska o polską historię i tradycję, serdecznie podziękował uczniom za piękny występ, nauczycielom zaś za pracę włożoną w przygotowanie uroczystości. Szczególne podziękowania pan dyrektor skierował do pani Doroty Wiśnickiej, która była osobą odpowiedzialną za całe przedsięwzięcie. Po występach rodzice zaprosili wszystkich zebranych na gorący bigos, ciasto i herbatę. Był też czas, aby z bliska przyjrzeć się eksponatom przygotowanym przez pana Kazimierza Paciorka, pasjonata historii, który zaprezentował wiele pamiątek z dawnych czasów. Ten wieczór był lekcją patriotyzmu i na pewno na długo pozostanie w pamięci zebranych. (K.N)