Wycieczka do Belska Dużego

W dniu 21 listopada odbyła się wycieczka klasy siódmej do Belska Dużego pod opieką Janiny Rudzkiej. Wraz z kolegami ze Szkół Podstawowych w Anielowie i Gończycach  uczniowie zwiedzili Centralne Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki – Polskiej Akademii Nauk. Obserwatorium zlokalizowane jest na skraju rezerwatu przyrody Modrzewina. Prowadzi się tam pomiary z zakresu fizyki atmosfery, magnetyzmu ziemskiego oraz sejsmologii. To właśnie stąd kanadyjski i grecki oddział Światowej Organizacji Meteorologicznej pobierają dane do tworzenia ogólnoświatowych map ozonowych, NASA czerpie informacje na temat stężenia aerozolu w powietrzu, a Główny Inspektorat Ochrony Środowiska o ilości promieniowania UVB. Kolejnym punktem wycieczki był kościół parafialny Świętej Trójcy. Na ścianach świątyni uczniowie podziwiali osiemnastowieczne malowidła o tematyce biblijnej. W podziemiach kościoła w Belsku Dużym spoczywają szczątki pułkownika Jana Kozietulskiego bohatera spod Somosierry.  Na tyłach kościoła na rodzinnym cmentarzu pochowany został w 1943 r. książę Zdzisław Lubomirski, który w 1915 r. został prezydentem Warszawy, później zaś członkiem Rady Regencyjnej. Centralnym punktem miejscowej historii jest pałac w Małej Wsi. Małowiejska budowla odremontowana przez nowych właścicieli zachwyca pięknymi wnętrzami. Wszyscy wycieczkowicze podziwiali park w stylu francuskim i angielskim, Obejrzeli kamień upamiętniający pobyt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w lipcu 1787 r. Kręcono tu mnóstwo polskich filmów i seriali: „Trędowatą”, horror „Widziadło”, „Pułkownika Kwiatkowskiego” oraz „Nad Niemnem”. Kolejnym miejscem, które zwiedzaliśmy był Lewiczyn i jego modrzewiowy kościół św. Wojciecha Biskupa Męczennika przy Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej –  Pocieszycielki Strapionych, Pani Ziemi Grójeckiej. Obiekt ten jest zabytkiem klasy zerowej i zachwyca barokowym ołtarzem. Tutaj Tadeusz Kościuszko kreślił na plebanii plany obrony Warszawy, a w 1975 r. Kardynał Wojtyła koronował obraz Matki Boskiej. Wszyscy uczestnicy wycieczki  uczestniczyli we Mszy Świętej z udziałem miejscowego proboszcza. Dodatkową atrakcją tego dnia było ognisko integracyjne połączone z pieczeniem kiełbasek, które dostarczyło mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Bardzo zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę,  udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Serdeczne podziękowania za zorganizowanie wycieczki składamy księdzu kanonikowi Janowi Spólnemu proboszczowi Parafii św. Trójcy w Gończycach.   (J R)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyjazdy i warszataty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.