Wycieczka do Gniezna i Biskupina

DSC03394W dniach 31.05 i 1.06 odbyła się wycieczka do Gniezna , Biskupina i Kruszwicy. Wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Gończycach uczniowie zwiedzili Katedrę w Gnieźnie a w niej relikwie św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie oraz grobowiec Dobrawy. Spacerowali po starym mieście i okolicy gdzie można było spotkać budynki np. szkoły pochodzące z czasów pruskich. Następnie udali się do Ostrowa Lednickiego, gdzie najprawdopodobniej został ochrzczony Mieszko I i gdzie urodził się i wychowywał pierwszy król Polski – Bolesław Chrobry. Przeprawa promem na wyspę była dodatkową atrakcją. Wieczór w „zajeździe Biskupin” to był czas zabaw na super wyposażonym placu zabaw i boisku. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta sprawdzali swoje umiejętności w strzelaniu z łuku oraz w rzutach dzidą. Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania stanowiska archeologicznego – osady obronnej na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim (obecnie półwysep). Osada w Biskupinie najprawdopodobniej powstała w 738 roku p.n.e. i była zasiedlona przez 150 lat. Obecnie duża część osady (wał obronny, falochron, brama, niektóre ulice i budynki mieszkalne) jest zrekonstruowana, znajduje się tu także muzeum archeologiczne. Po obejrzeniu wszystkich ekspozycji, uczniowie zapoznali się z zawodami wykonywanymi w tamtych czasach prezentowanymi na żywo przez pracowników muzeum. Zaopatrzeni w broń wszelkiego rodzaju, po dobrym obiedzie wyruszyli do Kruszwicy na spotkanie z legendą księcia Popiela. Przed zdobyciem Mysiej wieży obejrzeli romański kościół z ok. 1100 r. Taka oryginalna budowla bez przeróbek zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Po wejściu na Mysią wieżę i obejrzeniu jej podziemi udali się w drogę powrotną, która trochę się przedłużyła ze względu na kilkukilometrowy korek przed Grójcem. W drodze powrotnej uczniowie mieli możliwość wykazać się wiedzą zdobytą na wycieczce oraz umiejętnościami wokalnymi podczas stania w korku. Zmęczeni ale szczęśliwi spotkali się z oczekującymi rodzicami.

DSC03400 DSC03339 DSC03342 DSC03347 DSC03349 DSC03351 DSC03352 DSC03360 DSC03363 DSC03370 DSC03371 DSC03372 DSC03377 DSC03379 DSC03396 DSC03399 DSC03400 DSC03406

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyjazdy i warszataty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.