Wycieczka do Torunia

26 kwietnia uczniowie klas I- VII wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Torunia. Zwiedzanie rozpoczęli od Starego Miasta, mogli tam podziwiać Ratusz Staromiejski- jeden największych ceglanych budynków tego typu w Europie. Następnie wykonali pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika- wybitnego polskiego astronoma, który urodził się w Toruniu i był z nim związany przez wiele lat. Przy Fontannie Flisaka z  zainteresowaniem wysłuchali legendy związanej z wypędzeniem z miasta żab. Ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiła Katedra pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła z bogatym ołtarzem oraz średniowiecznymi malowidłami ściennymi oraz Krzywa Wieża- jedna z wielu baszt w murach miejskich pochylona o 1,4 metra od pionu. W toruńskim Planetarium uczniowie świetnie się bawili na wystawie Baza Mars#17, następnie udali się do Piernikarni Mistrza Bogumiła, gdzie wzięli udział w warsztatach wyrabiania pierników dekoracyjnych.  Drugi dzień wycieczki rozpoczęli od spaceru po Starówce, zatrzymali się przy Domu Mikołaja Kopernika. Podczas zwiedzania tego obiektu mieli okazję obejrzeć rekwizyty związane z życiem wybitnego astronoma. Kolejnym punktem na mapie Torunia był Dom Eskenów, dzięki zgromadzonym tam eksponatom uczniowie mogli przenieść się w czasie i odbyć niezwykłą podróż przez wieki. Ślady danej świetności Torunia zachowały się wśród ruin zamku krzyżackiego, budowanego na przełomie XIII i XIV w. W drodze powrotnej udało się jeszcze zajechać do Ciechocinka i pospacerować wzdłuż tężni solankowych. (K.N)